Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда”
Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда” има за цел да повиши интереса на учениците и техните постижения в областта на науките и технологиите, като подкрепи създаването на училищни центрове с фокус върху STEM. Те ще предоставят всички необходими условия за провеждането на съвременно и качествено STEM обучение в училище.
Средно училище «Св. Св. Кирил и Методи» - с. Върбина е сред 100-те училища, класирани за финансиране по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“ в малка категория за училища с под 300 ученици (до 50 000 лв.).
В училището вече е изграден STEM център на стойност 56 840,80 лв, в който са осигурени условия за едностранна комуникация, работа в малки и големи групи, индивидуална работа, както и забавление и отдих. Целта на така изградения STEM център е:
Средно училище «Св. Св. Кирил и Методи» - с. Върбина е сред 100-те училища, класирани за финансиране по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда“ в малка категория за училища с под 300 ученици (до 50 000 лв.).
В училището вече е изграден STEM център на стойност 56 840,80 лв, в който са осигурени условия за едностранна комуникация, работа в малки и големи групи, индивидуална работа, както и забавление и отдих. Целта на така изградения STEM център е:
- насърчаване на учениците да опознаят своите силни страни и да се научат да работят в екип;
- мотивиране на учениците за изучаване на природни науки, математика и технологии;
- придобиване на система от компетентности, трайни, цялостни знания, ключови умения и нагласи, ориентирани към практиката, развитието и кариерното ориентиране на учениците, както и насочването им към технологични професии;
- повишаване на образователните резултати;
В STEM центъра са обособени четири зони:
- Първата обособена зона е „Дигитална лаборатория по природни науки“, включваща Работна станция zSpace AIO със стереоскопичен 3D дисплей, камера за свързване към втори екран Zview II, 65 инчов интерактивен дисплей с вграден OPS компютър, 3D принтер Creality CR-20.
Zspace e eдинствена по рода си технология, с коятo децата учат чрез виртуални 3D холограми и симулации на експерименти във виртуална лаборатория от ново поколение. Виртуална реалност (VR), 3D и интерактивност са три нива на възприятие на представеното учебно съдържание. Потапящото усещане за реализъм гарантира запомнянето и много по-ефективното усвояване на учебното съдържание – учениците имат чувството, че 3D моделите са буквално пред очите им и могат да взаимодействат с тях в реално време! Както технологията, така и всички софтуерни приложения към нея (Zspace Studio, Leopoly, Mozabook) са фокусирани изцяло върху различни направления в STEM сферата – биология, физика, химия, механика, електротехника, инженерство, история, география и други! С помощта на 3D принтера се осигурява лесна ранна подготовка за 3D моделиране във виртуална реалност и помага на учениците при създаване на персонализирани дигитални обекти и тяхното 3D принтиране. - Втората обособена зона е „Зона за програмиране на роботи“, която включва комплект LEGO® Education WeDo 2.0, комплект LEGO® Education SPIKE™ Prime Set, комплект АRDUINO Starter Kid, комплект Arduino Science Kit Physics Lab, Лаптоп Acer Swift Pro и екран за презентиране LG. Тук науката и компютърните технологии оживяват чрез практически задачи, реални проекти и подходящи технологии. Чрез проектно базирани дейности учениците неусетно усъвършенстват уменията си в областта на науката, програмирането, инженерните науки и технологиите, опознават чрез работа в екип и решаване на проблеми, основите на програмирането, кодирането и електрониката, в т.ч. електричен ток, напрежение и дигитална логика. Практическият подход кара учениците да мислят и действат като истински учени - те изследват сили, движение, магнетизъм и проводимост, и разработват собствени хипотези.
- Третата обособена зона е „Училищно видеостудио“, включваща кинокамера Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K и аксесоари, фотокамера Panasonic Lumix DMC-FZ2000 и аксесоари, работна станция за видеообработка с устройство за capture и playout, видеосмесител, 2 монитора, комплект безжични микрофони, Микрофон Rode VideoMic за монтаж на камера, мониторни слушалки, преносимо диодно осветление, 3 вида диодно осветление, видеостативи и стативи за студийно осветление, четци на карти, карти памет, зарядни устройства за батерии, фонова система с три фона, vMix HD софтуер за лайф стрийминг, Davinci Resolve Studio – професионален софтуер за видеообработка. В учлищното видеостудио учениците влизат в ролята на журналисти, репортери, сценаристи, режисьори и оператори, създавайки училищна телевизия. Тук ще трябва да прилагат на практика уменията си по всички учебни предмети, за да създават интересни рубрики.
- Четвъртата обособена зона е „Зона за отдих, игри и забавления“, включваща мека мебел, стикери за декорация на пространството, игри от рода на дартс, балансиращ таралеж, шах и др., както и спортен игрален комплекс.